UPAMIĘTNIENIE OFIAR ZBRODNI W LESIE BUCZYNA

17 czerwca 2022 r. poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołę podczas uroczystości upamiętniających ofiary zbrodni w lesie Buczyna w podtarnowskiej Zbylitowskiej Górze. Znajduje się tam największy w Polsce kompleks masowych grobów, w których spoczywają zamordowani przez Niemców w czasie II wojny światowej Żydzi i Chrześcijanie.

W ocenie historyków ziemia w Buczynie może skrywać co najmniej sześć tysięcy Żydów, głównie z tarnowskiego getta, którego likwidację Niemcy rozpoczęli 80 lat temu – dokładnie 11 czerwca 1942 roku, w ramach akcji "Reinhardt". Wśród grobów szczególne wrażenie robi ten, w którym pochowanych jest ponad 800 dzieci z tarnowskiego sierocińca. Hitlerowcy, aby oszczędzić na nabojach, kazali dzieciom wejść do wykopanego wcześniej dołu i wrzucili między nie granaty. W Buczynie są też groby Chrześcijan – Polaków, którzy byli przetrzymywani w tarnowskim więzieniu, a następnie zostali tutaj przywiezieni i rozstrzelani. Szacuje się, że mogło ich tutaj zostać zamordowanych w ten sposób od kilkuset do nawet dwóch tysięcy osób”